Lenovo ThinkPad T460p 14″ Laptop- Intel Core i7 2.7GHz 16GB Ram 512GB SSD Win 10
£618.00
Out of stock
Orders placed before 1pm are usually shipped the same working day
12 Month Warranty
14 Day Money Back Guarantee
Lost Cost Shipping
In-store Collection available
The system has been fully tested. There are signs of use to the casing and lid. A US layout keyboard is fitted. One battery is fitted. Battery is used therefore usage time will reflect this. Windows 10 Pro 64-bit has been installed including all drivers (using Windows Pro 64-bit licence embedded in the Bios). A compatible UK mains adapter is supplied.
Additional information
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Grade | C – Used, tested, working, Fair cosmetic condition |
| Location | X4 |
| Processor Type | Intel Core i7 6th Gen. |
| Processor | Intel Core i7 6820HQ CPU @ 2.7GHz |
| Screen Size | 14 in |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Memory | 16GB |
| Storage Capacity | 512GB |
| Operating System | Windows 10 Professional 64-Bit |
| Wireless | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Card Slot | Yes – SD Slot |
| GPU | Intel HD 530 + GeForce 940MX |
| Battery Condition | Battery is used therefore usage time will reflect this |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
We’re Buying Office IT Equipment
We’re Buying Office IT Equipment — Fast, Secure & ISO Certified
Full office IT clearances across London.





