Dell XPS 13 9333 13.3″ Touch Laptop – i7 2.0GHz 8GB Ram 256GB SSD Win 10 Home
£209.97
Out of stock
Orders placed before 1pm are usually shipped the same working day
12 Month Warranty
14 Day Money Back Guarantee
Lost Cost Shipping
In-store Collection available
The system has been fully tested. There are signs of use to the casing, palm rest and lid. A backlit German keyboard is fitted. The screen hinge is a bit loose. The battery is used therefore the usage time will reflect this. The screen has no scratches, dead pixels or pressure marks. Windows 10 Home 64-bit has been installed including all drivers (using Windows 8 64-bit licence embedded in the Bios). A compatible UK mains adapter is supplied.
Additional information
| Weight | 2500 g |
|---|---|
| Grade | C – Used, tested, working, Fair cosmetic condition |
| Location | B3-3 |
| Brand | Dell |
| Model | Dell XPS 13 9333 |
| Processor | Intel Core i7 4th Gen. |
| Processor Type | Intel Core i7 4510U CPU @ 2.0GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Storage Capacity | 256 GB |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Screen Size | 13.3 in |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Battery Condition | The battery is used therefore the usage time will reflect this. |
| Optical Drive | None |
| Card Slot | None |
| Wireless | Yes |
| Integrated Camera | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Backlit German Keyboard, Built-in Microphone, Touchscreen |
| Country of Manufacture | UK |
We’re Buying Office IT Equipment
We’re Buying Office IT Equipment — Fast, Secure & ISO Certified
Full office IT clearances across London.






