Apple MacBook Pro 9,1 15″ A1286 – i7 8GB Ram 256GB SSD Catalina SPARES OR REPAIR
£210.97
Out of stock
Orders placed before 1pm are usually shipped the same working day
12 Month Warranty
14 Day Money Back Guarantee
Lost Cost Shipping
In-store Collection available
The system has been fully tested. There are signs of use to the casing, lid, keyboard and palm rest. A UK layout keyboard is fitted. Battery needs replacing. MacOS Catalina 10.15.7 has been installed. Mains adapter not included.
Additional information
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Battery Condition | Needs replacing |
| Bluetooth | Yes – Built-in Bluetooth 4.0 |
| Brand | Apple |
| Card Reader | Yes – SDXC Card Slot |
| GPU | NVIDIA GeForce GT 650M – Intel HD Graphics 4000 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Headphone Jack | Yes – Headphone mini jack (digital/analoge) 24 bit stereo |
| Integrated Camera | Yes – 720p FaceTime HD camera |
| Memory | 8 GB |
| Model | MacBook Pro 9,1 A1286 2012 |
| Operating System | MacOS Catalina 10.15.7 |
| Optical Drive | DVDRW – 8x SuperDrive built in |
| Processor | Intel Core i7 3615QM CPU @ 2.3GHz |
| Product Line | MacBook Pro 9,1 |
| Screen Size | 15" |
| Wireless | Yes – Built-in Airport Extreme (802.11 a/b/g/n) |
| Maximum Resolution | 1440 x 900 |
| Grade | F – For Parts or Not working |
| Location | B2-2 |
We’re Buying Office IT Equipment
We’re Buying Office IT Equipment — Fast, Secure & ISO Certified
Full office IT clearances across London.





