Apple MacBook Pro 8,1 13″ A1278 2011 – i5 2.4GHz 8GB Ram 500GB HDD High Sierra
£190.00
Out of stock
Orders placed before 1pm are usually shipped the same working day
12 Month Warranty
14 Day Money Back Guarantee
Lost Cost Shipping
In-store Collection available
The system has been fully tested. There are signs of use to the casing and lid. There is a dent on the corner of the lid (see photo). Battery is used therefore usage time will reflect this. MacOS High Sierra has been installed. A compatible UK mains adapter is supplied. Cosmetic Grade: C.
Additional information
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Grade | C – Used, tested, working, Fair cosmetic condition |
| Location | B3-1 |
| Model | MacBook Pro 8,1 A1278 2011 |
| Processor Type | Intel Core i5 2435M @ 2.4GHz |
| Memory | 8GB |
| Hard Drive Capacity | 500GB HDD |
| Screen Size | 13" |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Optical Drive | DVDRW |
| GPU | Intel Graphics 3000 |
| Battery Condition | Normal – cycle count 272 |
| Wireless | Yes – Built-in Airport Extreme (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | Yes – Built-in Bluetooth 2.1 + EDR |
| Operating System | High Sierra 10.12.6 |
| Card Slot | Yes – SDXC |
We’re Buying Office IT Equipment
We’re Buying Office IT Equipment — Fast, Secure & ISO Certified
Full office IT clearances across London.








